Yıldız Car System

Anasayfa Rehber Neden Rutin Yağ Değişiminizi Atlamamalısınız ?

Neden Rutin Yağ Değişiminizi Atlamamalısınız ?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve pahalı onarım faturalarından kaçınmak için rutin araç bakımı şarttır. Çamaşır yıkamak veya bulaşıkları yıkamak gibi bazı işler önemli sonuçlara yol açmadan atlanabilirken, aracınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak için çok önemli olan bazı işler vardır. Bu kritik görevlerden biri de yağınızın zamanında değiştirilmesidir. Bunun yapılmaması, önemli motor hasarına ve yüksek onarım maliyetlerine yol açabilir.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli ?

Çoğu araba, her 15.000 KM bir yağ değişimi gerektirir, ancak bazıları servisler arasında daha uzun sürebilir. Aracınızı düzenli bakıma götürmeyi unutmak kolaydır, ancak taze yağın aracınızın sağlıklı kalmasında hayati bir rol oynadığını unutmamak önemlidir. Zamanında yağ değişiminin gerekli olmasının üç nedeni :

Motor Yağı Ne İşe Yarar ?

. Taze yağ, motor sıcaklığını düzenler – Motor yağı, sürtünmeden kaynaklanan ısıyı azaltarak ve emerek motor çalışma sıcaklığını düzenleyebilir. Yağ yaşlandıkça bu görevi yerine getirme yeteneğini kaybederek motoru aşırı ısınma riskine sokar. Soğutma sistemi sıcaklık regülasyonunun üstesinden gelebilirken, yağın yardımı pahalı motor hasarını önlemeye yardımcı olur.

. Yağ değiştirme işlemi kalıntıları giderir – Yağ, motorda dolaşırken kir, toz ve diğer kirleticiler gibi safsızlıkları toplar. Zamanla, yağ kalınlaşabilir ve zorlu bir çalışma ortamı yaratabilir. Bu, motorun hareketli parçalarının daha fazla çalışmasına neden olarak güç ve yakıt verimliliği kaybına neden olur. Yağ değişimi sırasında eski yağ boşaltılır, tüm kirleticiler kendisiyle birlikte alınır ve etkili çalışma için yeni, taze yağ eklenir.

. Yağ değişimleri motorun uygun şekilde yağlanmasını sağlar – Motor yağının birincil rolü, motorun hareketli parçaları için gerekli yağlamayı sağlamaktır. Taze yağ olmadan, bu temel parçalar birlikte taşlanarak aşınmalarına ve çeşitli motor sorunlarına neden olur. En sonunda, motor tutukluk yapar ve düzenli yağ değişimleriyle önlenebilecek pahalı bir onarım olan değiştirilmesi gerekir.

Yağınızın zamanında değiştirilmesi aracınızın sağlığı ve uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Motorun uygun şekilde yağlanmasını sağlar, birikintileri giderir ve motor sıcaklığını düzenler. Yağ değişimlerinin ihmal edilmesi, önemli motor hasarına ve pahalı onarım maliyetlerine yol açabilir. Bu nedenle, bu kritik bakım görevini atlamayın ve aracınızın yıllarca sorunsuz çalışmasını sağlayın.

Yıldız Bosch Car, yağ değiştirme ihtiyaçlarınız için Ankara’daki güvenilir ortağınızdır. Uzman ekibimiz aracınızın servisinde premium motor yağı kullanılmasının yanı sıra yağ değişiminizin doğru ve zamanında yapılmasını sağlayacaktır. Randevu almak için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Benzer Yazılar

Rehber
Selami Yıldız

Rutin Yağ Değişiminizi Neden Atlamamalısınız ?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve pahalı onarım faturalarından kaçınmak için rutin araç bakımı çok önemlidir. Çamaşır yıkamak veya bulaşıkları temizlemek gibi bazı işler büyük sonuçlar

Devamı
Rehber
admin

Araba Isıtma ve Soğutma Sorunları

Aracınızdaki ısıtma ve klima sistemleri birbirine bağlı iken iki farklı sistemdir ve ayrı ayrı çalışır. Bununla birlikte, bir araçtaki her parça veya sistem gibi, araç

Devamı
Rehber
Selami Yıldız

Arabamın Kliması Neden Sıcak Hava Üflüyor ?

Arabanızın Klimasının Sıcak Hava Üflemesinin En Önemli Üç Nedeni Arabanızın kliması, düzgün çalıştığında harika bir şeydir, ancak çalışmadığında, aracınızla dolaşmaktan zevk almayacaksınız. Klimanız düzgün çalışmıyorsa veya

Devamı
Rehber
Selami Yıldız

Neden Rutin Yağ Değişiminizi Atlamamalısınız ?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve pahalı onarım faturalarından kaçınmak için rutin araç bakımı şarttır. Çamaşır yıkamak veya bulaşıkları yıkamak gibi bazı işler önemli sonuçlara yol

Devamı