Yıldız Car System

Anasayfa Rehber Motor Yağını Ne Sıklıkla Değiştirmeniz Gerekiyor

Motor Yağını Ne Sıklıkla Değiştirmeniz Gerekiyor

Yağınızı her 5.000 kmde bir değiştiriyor musunuz? Yoldaki sürücülerin çoğu, arabalarının yağını her 3.000 kmde bir değiştirmeyi öneren reklam bombardımanına tutuldu, ancak gerçek şu ki, bu aralık artık gerçekten gerekli değil. Evet, motor yağı kirlenir ve bu olduğunda motor parçalarını tıkayabilir, ancak beş yaşından küçük bir araba kullanıyorsanız, sık sık değiştirirseniz muhtemelen para ve yağ israf etmiş olursunuz. bu kadar. Evet, yağı ne zaman değiştireceğinizi bilmek, bazı reklam kampanyalarının sizi inandırdığı kadar kolay değildir.
Arabanızdaki yağın her 3.000 Kmde bir değiştirilmesi, çoğu arabanın yaklaşık 3.000 km içinde aşınma eğiliminde olan 10W-40 yağ kullandığı 1970’lerde gerekliydi. Yüksek kaliteli yağlayıcılardaki gelişmeler ve otomotiv motorlarının montajındaki daha sıkı toleranslar sayesinde, 3.000 Km referans çizgisi bugün yoldaki pek çok araba için geçerli değil; Aslında, otomobil üreticileri artık ideal sürüş koşullarında daha yeni modeller için yağı 5.000, 7.000, 10.000 ve hatta 15.000 Km gibi yüksek bir hızda değiştirmenizi tavsiye ediyor. Örneğin, Toyota, 2005 Tacoma pikap için yağı 5.000 kmde değiştirmenizi tavsiye ediyor, Honda 2002 Odyssey için 7.500 Kmde, General Motors 2007 Chevrolet Malibu için 7.500 Kmde ve Ford, 2011 Fiesta için 10.000 Kmde yağ değiştirmenizi öneriyor. 2008 Porsche Boxster, değişiklikler arasında 12.000 km gidebilir, ve bir 2010 BMW 3 Serisi, ideal koşullar altında siz yağ değiştirmeden önce 15.000 Km kadar gidebilir; bu tür bir karmaşıklıkla tüketicilerin kafasının karışması kolaydır.

CalRecycle tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, neredeyse 15 milyon Kaliforniyalı motor yağını her 3.000 kmde bir veya daha sık değiştiriyor ve her yıl 150 milyon galondan fazla motor yağı kullanıyor – bu da 255 olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar. CalRecycle sözcüsü Jeff Danzinger, araştırmalarının, sürücülerin yağı üreticinin tavsiyelerine göre değiştirmesi durumunda eyaletin toplam motor yağı tüketimini yılda 10 milyon galon kadar azaltabileceğini gösterdiğini söylüyor. “Yağınızı çok erken değiştiriyorsanız, gereksiz yere atık yağ oluşturuyorsunuz ve sistem ile arz üzerinde baskı oluşturuyorsunuz”
Ve bu sadece California – reklam kurbanı olan ve kullanıcı el kitabında önerilen aralıklara uymayan insanlar tarafından tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde ne kadar petrol israf edildiğini merak ediyor musunuz? Amerikan Petrol Enstitüsü’ne (API) göre ülke genelinde yeniden işlemciler yılda yaklaşık 1,1 milyar galon kullanılmış yağı işliyor.

On yaşından büyük bir araba kullanmıyorsanız veya aşırı aşırı koşullar altında değilseniz, artık yağınızı 3000 kmde değiştirmek için hiçbir neden yok. Bu miktarı dolar cinsinden ifade edelim: Motor yağını üretici spesifikasyonlarına göre değiştirmek, Kaliforniya’daki motor yağı talebini yılda yaklaşık 10 milyon galon azaltır ve sürücülerin yağ değişimi için harcadıkları parayı yarıya indirebilir; tesisleri değiştirin ve aracınız uzun ömürlü sentetik yağ kullanıyorsa önemli ölçüde daha pahalıya mal olabilir. Normal sürüş koşullarında, otomobil üreticisinin tavsiye ettiği aralıklara uymanız, aracınızın motorunu, performansını veya garantinizi etkilemez.

Neler Şiddetli Kullanım Olarak Kabul Edilir ?

Şiddetli kullanım, aşırı rölantide çalışmayı veya dur-kalk trafikte sık sık araç kullanmayı içerir; 10 derecenin altındaki soğuk sıcaklıklarda veya 90 derecenin üzerindeki aşırı sıcaklıklarda çalışma; aşırı nem; beş kmden daha az tekrarlanan kısa mesafe yolculukları; römork çekmek veya ağır malzemeleri çekmek; veya zamanın yüzde 50’sinden fazlasında E85 yakıtı kullanmak. Tipik bir hafta içinde bu koşullardan herhangi birinde araç kullanıyorsanız, zorlu koşullarda araç kullanıyorsunuz demektir ve yağı daha sık değiştirmeniz gerekebilir.

Arabanızın Yağını Değiştirmezseniz Ne Olur?

New York Times’tan Alina Tugend’in dediği gibi, “Daha da kirleniyor. Bir kova su ve deterjanla yerleri paspaslamak gibi. Su temiz başlar, ancak ne kadar çok kullanırsanız o kadar kirli olur. Sonunda, suyu değiştirmezseniz zemini daha da kirletiyorsunuz.” Kirli yağ artık düzgün şekilde yağlamaz, sürtünmeyi, çalışma sıcaklığını artırır ve motorun daha hızlı aşınmasına neden olur.

Yağı Ne Zaman Değiştirmeniz Gerektiğini Biliyor musunuz?

Aracınızın kullanım kılavuzu, yağınızı ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Daha yeni bir model kullanıyorsanız, araba size yağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini söyleyebilir. 2003’ten beri General Motors, Kuzey Amerika serisinin neredeyse tamamını GM Oil Life System ile donattı; aslında, 2010 model yılından bu yana, Acura, BMW, General Motors, Honda, Mercedes-Benz ve Mini dahil olmak üzere Amerikan otomobil üreticilerinin neredeyse yarısı artık sürücülere arabalarının yağının gerçekten ne zaman değiştirilmesi gerektiğini söylemek için Yağ Ömrü İzleme Sistemleri sunuyor. Bu Yağ Ömrü İzleme sistemleri, motor özelliklerini, sürüş alışkanlıklarını, soğuk çalıştırmaları, kısa mesafeli yolculukları ve aracın kullanıldığı iklimi otomatik olarak izler ve ardından motor yağı değişim zamanı geldiğinde bir sinyalle sürücüyü bilgilendirir. servis zamanının geldiğini gösteren çizgi.

Son derece düşük kilometre yapan bir sürücüyseniz, yağı yılda en az bir kez değiştirmelisiniz. Aksi takdirde, aracınız bir yağ ömrü izleme sistemi ile donatılmışsa, bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunda size daha doğru bir şekilde söylemek için kontrol panelinizdeki bilgilere/uyarıya güvenebilirsiniz. Yağ Ömrü İzleme Sisteminiz yok mu? Daha fazla bilgi için kullanıcı el kitabınıza, otomobil üreticinizin resmi web sitesine veya yetkili satıcınıza başvurun. Şu anda arabanızı merak ediyorsunuz ama elinizin altında bir kullanım kılavuzu yok mu? 2000 model yılına kadar birçok marka ve model için önerilen yağ değişim aralıklarını adresindeki şık pencere öğesinde bulabilirsiniz.

Her 3.000 Kmde Bir Yağ Değiştirmekten Sıkıldınız mı?

O halde 1970’lerin eski püskü arabasını daha yeni bir şeyle takas edin! 10.000 ila 15.000 yağ değişim aralığına sahip bu yeni modelleri göz önünde bulundurun:

Tüm 2012 ve üstü Audi modelleri, yağı 10.000 Kmde değiştirmenizi önerir
Tüm 2012 ve üstü BMW modelleri, yağı 15.000 Kmde değiştirmenizi önerir
2012 ve üstü Ford Fiesta, Flex, Focus ve Mustang modelleri, yağı 16.000 Kmde değiştirmenizi önerir
Tüm 2012 ve üstü Jaguar modelleri, yağı 10.000 Kmde değiştirmenizi önerir.
2012 ve üstü Lincoln MKT ve MKX modelleri, yağı 10.000 Kmde değiştirmenizi önerir.
Tüm 2012 ve üstü Mercedes-Benz modelleri, yağı 19.000 Kmde değiştirmenizi önerir.
Tüm 2012 ve üstü Mini Cooper modelleri, yağı 19.000 Kmde değiştirmenizi önerir. , ancak bazıları yağ değişimleri arasında 12.000 Kmde kadar gidebilir
Neredeyse tüm 2012 Toyota modelleri yağ değişimleri arasında 10.000 Kmde gidebilir
Tüm Volkswagen modelleri yağ değişimleri arasında 10.000 Kmde gidebilir

Benzer Yazılar

Rehber
Selami Yıldız

Rutin Yağ Değişiminizi Neden Atlamamalısınız ?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve pahalı onarım faturalarından kaçınmak için rutin araç bakımı çok önemlidir. Çamaşır yıkamak veya bulaşıkları temizlemek gibi bazı işler büyük sonuçlar

Devamı
Rehber
admin

Araba Isıtma ve Soğutma Sorunları

Aracınızdaki ısıtma ve klima sistemleri birbirine bağlı iken iki farklı sistemdir ve ayrı ayrı çalışır. Bununla birlikte, bir araçtaki her parça veya sistem gibi, araç

Devamı
Rehber
Selami Yıldız

Arabamın Kliması Neden Sıcak Hava Üflüyor ?

Arabanızın Klimasının Sıcak Hava Üflemesinin En Önemli Üç Nedeni Arabanızın kliması, düzgün çalıştığında harika bir şeydir, ancak çalışmadığında, aracınızla dolaşmaktan zevk almayacaksınız. Klimanız düzgün çalışmıyorsa veya

Devamı
Rehber
Selami Yıldız

Neden Rutin Yağ Değişiminizi Atlamamalısınız ?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve pahalı onarım faturalarından kaçınmak için rutin araç bakımı şarttır. Çamaşır yıkamak veya bulaşıkları yıkamak gibi bazı işler önemli sonuçlara yol

Devamı