Yıldız Car System

Anasayfa Rehber Araba Isıtma ve Soğutma Sorunları

Araba Isıtma ve Soğutma Sorunları

Aracınızdaki ısıtma ve klima sistemleri birbirine bağlı iken iki farklı sistemdir ve ayrı ayrı çalışır. Bununla birlikte, bir araçtaki her parça veya sistem gibi, araç sahiplerinin de ısıtma ve klima sistemlerine dikkat etmesi gerekir. Her iki sistemi de iyi çalışır durumda tutmak ve aracınızın ömrünü uzatmak için düzenli bakım son derece önemlidir . Daha da önemlisi, planlı bakım, aracınızın ısıtma ve klima sistemini etkileyen dırdırcı gremlin riskini ortadan kaldırır.

Araç ısıtma ve soğutma sistemleri uzmanları olarak, bu sistemlere özen göstermenin değerini anlıyor ve takdir ediyoruz. Bu nedenle, klima veya ısıtma sistemindeki her parçanın veya alt sistemin etkili ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için kapsamlı çok noktalı kontrol prosedürlerimizi ve süreçlerimizi kullanıyoruz. İster aracınızın kliması aniden çalışmayı durdurdu, ister giderek kötüleşen bir sorunla karşı karşıya kalın, sorunun temeline inip sorunu çözeceğiz.

Klima Sistemiyle İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar
• Düşük Soğutucu Akışkan – Bu, bir araç klima sisteminin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Düşük soğutucu akışkan seviyesinin bir işareti, araba klimasının ses çıkarması ve soğutmamasıdır. Soğutucu seviyesine bağlı olarak, klima soğuk veya hatta sıcak hava üfleyebilir, ancak soğuk üfleyemez. Yazın böyle bir durumla karşılaşmak hoş bir deneyim değil. Soğutma suyu takviyesine ihtiyacınız var. Aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak R-12 veya R-134a’dır.

• Tıkanmış veya Sızdıran Kondenser – OEM tasarımına göre klimada yeterli miktarda soğutucu dolaşmıyorsa, havalandırma deliklerinden herhangi bir soğutulmuş hava alamazsınız. Kondenser kaçakları klimanın etkinliğini azaltabilir. Ek olarak, kondansatörün önünde tortu birikmesi soğutucu akışkan akışını kısıtlayacaktır. Sonuç olarak, araç kliması gürültü yapabilir ve çalışmayabilir.

• Hasarlı Kompresör – Klima kondansatörü, ısı alışverişinin gerçekleştiği ve klima sisteminin ısıyı dışarıya atmasına izin veren cihazdır. Kondansatörün verimli çalışması için, aracın önüne yerleştirilmiştir, bu da onu kaya gibi nesnelerin çarpmasından kaynaklanan hasarlara karşı savunmasız bırakır. Kondansatör bir darbeyle parçalanırsa ve soğutucu sızıyorsa, sisteme daha fazla zarar gelmesini önlemek için derhal değiştirilmesi gerekir.

Klima sistemlerinin karşılaştığı diğer bir yaygın sorun da Kırık Kayış’tır .

Isıtma Sisteminin Çalışmamasının Yaygın Nedenleri
• Düşük Soğutma Sıvısı – Arabanız, kabini ısıtmak için motor soğutma sıvısından çekilen ısıyı kullanır. Soğutma sıvısı motor bloğundan çekilir, ısıtıcı göbeğinden geçer. Isıtıcı peteğinde, soğutucudan kabine üflenen havaya ısı transferi olur. Düşük soğutma sıvısı seviyeleri, motordan ısı tahliyesinin verimliliğini düşürme eğilimindedir. Bu, ısıtıcı peteğinde mevcut olan ısı miktarını azaltır.

• Soğutma Sistemindeki Hava – Soğutma sisteminden geçen havanın olması sistemin verimliliğini azaltır. Su, motor bloğundan havadan çok daha fazla hava alabilir. Bu nedenle, soğutma sıvısı hatlarında hava sıkıştığında, soğutma sistemi kabini ısıtmak için yeterince tahliye edemez. Bu, aşırı ısınma riskinden dolayı motor için de tehlikelidir.

• Arızalı Isıtıcı Göbeği – Isıtıcı peteği, motordan çekilen soğutma sıvısının dolaşımını sağlayan, alüminyum veya pirinç borudan yapılmış mini bir radyatördür. Isıtıcı peteğindeki ısı, fanlar tarafından üflenir ve ısının kabine dağılmasına yardımcı olarak bu alanı sıcak tutar. Ne yazık ki ısıtıcı göbeği tıkanmış borular, fan üflemeli havanın ısıtıcı göbeğine ulaşmaması veya soğutucunun ısıtıcı göbeği içinde verimli bir şekilde hareket etmemesi gibi sayısız soruna eğilimlidir. Isıtma sisteminin bu kritik parçasının düzenli olarak bakımının yapılması çok önemlidir.

• Arızalı (veya Arızalı) Termostat – Bir termostat arızası veya arızası ile karşılaşıldığında, ısıtıcı aralıklı çalışabilir veya çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey termostatı değiştirmektir.

Yıldız Car System Çankaya Oto Servisi konumunda Otomotiv Klima Onarımları
Yıldız Car System Çankaya oto tamir endüstrisinde 30 yılı aşkın deneyime sahip Yıldız Car System teknisyenleri, aracınızın bakım kontrolünün veya onarımının sorunsuz bir şekilde yapılmasını garanti edecek deneyime ve itibara sahiptir. Müşterilerimiz, mağazanın uzmanlığını, onarım geri dönüş süresini ve müşteri hizmetlerini doğrulayabilir. Kurucularımız güçlü bağlara sahiptir ve müşterilerimizin her şeyden önce geldiğine inanırlar. Randevu için şimdi iletişim sayfamıza tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Benzer Yazılar

Rehber
Selami Yıldız

Rutin Yağ Değişiminizi Neden Atlamamalısınız ?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve pahalı onarım faturalarından kaçınmak için rutin araç bakımı çok önemlidir. Çamaşır yıkamak veya bulaşıkları temizlemek gibi bazı işler büyük sonuçlar

Devamı
Rehber
admin

Araba Isıtma ve Soğutma Sorunları

Aracınızdaki ısıtma ve klima sistemleri birbirine bağlı iken iki farklı sistemdir ve ayrı ayrı çalışır. Bununla birlikte, bir araçtaki her parça veya sistem gibi, araç

Devamı
Rehber
Selami Yıldız

Arabamın Kliması Neden Sıcak Hava Üflüyor ?

Arabanızın Klimasının Sıcak Hava Üflemesinin En Önemli Üç Nedeni Arabanızın kliması, düzgün çalıştığında harika bir şeydir, ancak çalışmadığında, aracınızla dolaşmaktan zevk almayacaksınız. Klimanız düzgün çalışmıyorsa veya

Devamı
Rehber
Selami Yıldız

Neden Rutin Yağ Değişiminizi Atlamamalısınız ?

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve pahalı onarım faturalarından kaçınmak için rutin araç bakımı şarttır. Çamaşır yıkamak veya bulaşıkları yıkamak gibi bazı işler önemli sonuçlara yol

Devamı